gossipify logo 1

Brazilian Music Awards 2024: See the nominees for the 31st edition

With tribute to Tim Maia, the 2024 Brazilian Music Award takes place on June 12, 2024, at the Theatro Municipal do Rio de Janeiro

One of the most important events in the Brazilian music industry, Brazilian Music Award revealed the nominees for the 31st edition, scheduled for June 12, 2024, at Rio de Janeiro Municipal Theater.

It is worth highlighting how the ceremony, led by José Maurício Machline It is Giovanna Machlinethis year will honor Tim Maiasinger responsible for hits like “I Don’t Want Money (I Just Want Love),” “Discoverer of the Seven Seas,” “I liked you so much” It is “Blue of the Color of the Sea.”

The event will be broadcast live on Channel Brazil and through the channel PMB on Youtube. “O Brazilian Music Award is increasingly established as a driver of our culture, each year more diverse, comprehensive and attentive to the music created in all corners of the country,” he stated Machline in a statement to the press. “This year, we reached a record of more than 12 thousand registered artists, an increase of 10% compared to the previous year.”

In total, there were 88 artists nominated in more than 30 categories of the 31st edition of the awards. Below, see all the 2024 nominees:

POPULAR SONG

Pair

  • Maiara & Maraisa (1 prize)
  • The Barons of Pisadinha
  • Rionegro & Solimões

Group

  • Attitude 67
  • It’s the tchan!
  • Mastruz with Milk

Performer – Popular song

  • Edson Cordeiro (4 prize)
  • Filipe Toca
  • Gabriel Sater
  • João Gomes
  • Leo Santana

Interpreter – Sertanejo

  • Ana Castela
  • Lauana Prado
  • Paula Fernandes
  • Roberta Miranda
  • Simone Mendes

Release – Popular song

  • Gabriel Sater – Nos Dias Actuals (Live) (Production: Gabriel Sater, João Gaspar)
  • João Gomes – Raiz (Production: Top Eventos)
  • Romero Ferro, Gaby Amarantos – Em Plena Lua de Mel (Production: MGZD)

Launch – Countryside

  • Ana Castela – Boiadeira Internacional (Live) ([Produção: Eduardo Godoy)
  • Maiara & Maraisa – Ao Vivo em Portugal (1 prêmio) (Produção: Eduardo Pepato)
  • Roberta Miranda – Desatemos os Nós (Produção: Roberta Miranda)

MPB

Grupo

  • Banda Eddie
  • Barbatuques (1 prêmio)
  • Boca Livre (4 prêmios)

Intérprete

  • Alaíde Costa (1 prêmio)
  • Jards Macalé
  • Jota.Pê
  • Rosa Passos
  • Wanderléa

Lançamento

  • Jards Macalé – Coração Bifurcado (Produção: Jards Macalé, Romulo Fróes)
  • Rosa Passos, Lula Gavão – Rosa Passos e Lula Galvão (Produção: Rafael Paulista)
  • Wanderléa – Wanderléa Canta Choros (Produção: Mario Gil, Luiz Nogueira)

Melhor Canção

  • Jards Macalé – Mistérios do Nosso Amor (Intérprete: Jards Macalé, Maria Bethânia / Compositor: Jards Macalé, Ronaldo Bastos)
  • Marcelo D2 – Povo de Fé (3 prêmios) (Intérprete: Marcelo D2, Nega Duda / Compositor: Marcelo D2, Luiz Antônio Simas)
  • Wilson das Neves – Luz do Candeeiro (Intérprete: Áurea Martins / Compositor: Wilson das Neves, Paulo César Pinheiro)

MÚSICA URBANA

Grupo

  • Abulidu
  • Àttooxxá
  • Natiruts

Intérprete

  • Gloria Groove
  • Iza
  • Ludmilla
  • Rincon Sapiência
  • Sandra de Sá (10 prêmios)

Lançamento

  • Jonathan Ferr – Liberdade (Produção: Jonathan Ferr)
  • Jorge Aragão, Djonga – Respeita (Produção: Kevin, Jorge Aragão)
  • Ludmilla – Vilã (Produção: Dallass, Ajaxx, Topo La Maskara, Ariel Donato, Ludmilla, Rafael Castilhol, DJ Gabriel do Borel, Marcio Arantes, Mars, Rasool Diaz, Zone, Coop The Truth, Galdino, DJ Chris 011, Ape Drums, Tropkillaz)

POP / ROCK

Grupo

  • Mombojó
  • Pato Fu
  • Sophia Chablau e Uma Enorme Perda de Tempo

Intérprete

  • Alice Caymmi (1 prêmio)
  • Ana Frango Elétrico
  • Filipe Catto
  • Marisa Monte (7 prêmios)
  • Zeca Baleiro (8 prêmios)

Lançamento

  • Ana Frango Elétrico – Me Chama De Gato Que Eu Sou Sua (Produção: Ana Frango Elétrico)
  • Filipe Catto – Belezas São Coisas Acesas por Dentro (Produção: Filipe Catto, Fabio Pinczowski)
  • Mahmundi – Amor Fati (Produção: Mahmundi, Pedro Tie)

MÚSICA REGIONAL

Dupla

  • Chico Amado & Xodó
  • Joanina
  • Lourenço & Lourival

Grupo

  • Boi Bumbá Garantido (1 prêmio)
  • Timbalada (2 prêmios)
  • Falamansa

Intérprete

  • Alceu Valença (14 prêmios)
  • Carlinhos Brown (1 prêmio)
  • Lia de Itamaracá
  • Luiz Caldas
  • Marcelo Jeneci

Lançamento

  • Alceu Valença – Meu Querido São João (Ao Vivo na Fundição Progresso) (14 prêmios) (Produção: Tovinho)
  • Lia de Itamaracá – Dorme Pretinho (Produção: Pupillo)
  • Mestre Damasceno, Nativos Marajoara – Búfalo-Bumbá (Produção: Léo Chermont, Guto Nunes)

Revelação

  • Choro na Rua
  • Felipe Senna
  • Gabriele Leite

SAMBA

Grupo

  • Encontro das Velhas Guardas
  • Grupo Revelação
  • Grupo Semente

Intérprete

  • Alcione (21 prêmios)
  • Fabiana Cozza (2 prêmios)
  • Martinho da Vila (10 prêmios)
  • Péricles
  • Xande de Pilares

Lançamento

  • Marcelo D2 – Iboru (3 prêmios) (Produção: Marcelo D2, Nave, Kiko Dinucci, Mario Caldato Junior)
  • Martinho da Vila – Negra Ópera (10 prêmios) (Produção: Celso Filho, Martinho Antônio, Pretinho da Serrinha)
  • Xande de Pilares – Xande Canta Caetano (Produção: Pretinho da Serrinha)

CATEGORIAS ESPECIAIS

Lançamento Eletrônico

  • Tropkillaz, Sango – Rio de Janeiro (Produção: Tropkillaz)
  • Ubunto – Água Maravilha (Produção: Ubunto)
  • Urias – Her Mind (Produção: Maffalda, Brabo)

Lançamento em Língua Estrangeira

  • Anitta – Funk Generation: A Favela Love Story (Produção: Brabo, Decz, Diplo, DJ Gabriel do Borel, Márcio Arantes, Ilya)
  • Pedro Miranda, Fernando Leitzke e o Candombaile – Candombe Bailador (2 prêmios – Pedro Miranda) (Produção: Luis Filipe de Lima)
  • Urias – Her Mind (Produção: Maffalda, Brabo)

Lançamento Erudito

  • Orquestra Ouro Preto, Cristian Badu, Maestro Rodrigo Toffolo, Gustavo Carvalho – Orquestra Ouro Preto: Haydn & Mozart. (Produção: Maestro Rodrigo Toffolo)
  • Orquestra Sinfônica Brasileira, Ignacio Garcia Vidal – Três Danças Espanholas (1 prêmio – OSB) (Produção: Nikolay Sapoundjiev)
  • Orquestra Sinfônica Do Estado De São Paulo – Sinfonia dos Orixás & Pequenos Funerais Cantantes (6 prêmios) (Produção: Ulrich Schneider)

Projeto Especial

  • Chico César, Geraldo Azevedo – Violivoz (Ao Vivo) (6 prêmios – Chico César) (Produção: Chico César, Geraldo Azevedo)
  • João Gilberto – Relicário: João Gilberto (Ao Vivo no Sesc 1998) (Produção: Sesc São Paulo)
  • Wilson das Neves – Senzala e Favela (4 prêmios) (Produção: Jorge Helder, Kassin)

MÚSICA INSTRUMENTAL

Grupo

  • Banda Tributo Waldir Azevedo
  • Choro na Ribeira
  • Choro na Rua

Solista

  • Antonio Adolfo (2 prêmios)
  • Armandinho Macedo
  • Hamilton de Holanda (12 prêmios)
  • Romero Lubambo
  • Yamandu Costa (10 prêmios)

Lançamento

  • Chico Pinheiro, Romero Lubambo – Two Brothers (Produção: Matt Pierson)
  • Choro na Rua – Obrigado Zé da Velha (Produção: Alexandre Maionese, Henrique Cazes, Rogério Caetano, Silvério Pontes, Diego do Valle)
  • Yamandu Costa, Armandinho Macedo – Encontro das Águas (10 prêmios – Yamandu Costa) (Produção: Yamandu Costa, João Falcão Neto)

PROJETO AUDIOVISUAL

  • Caetano Veloso – The Man I Love (19 prêmios) (Direção: Felipe Lion, Luqueta) Marcelo D2 – Iboru (Direção: Marcelo D2, Luiza Machado) (3 prêmios)
  • Martinho Da Vila, Chico César – Acender as Velas (10 prêmios – Martinho da Vila) (6 prêmios – Chico César) (Direção: Philippe Rios)
  • Rubel, Bala Desejo – Toda Beleza (1 prêmio – Bala Desejo) (Direção: TOMAT)
  • Rubel, MC Carol, BK’, DJ Gabriel do Borel – Put@ria! (Direção: Belle de Melo)

Source: Rollingstone

You may also like

Hot News

TRENDING NEWS

SUBSCRIBE

Join our community of like-minded individuals and never miss out on important news and updates again.

follow us